Nõmmeliiva Kodud loovad mõnusa tunde

no%cc%83mmeliivaJärve Selveri vahetusläheduses, hubasust loovate mändide all asub Nõmmeliiva Kodud. Suurele kinnistule on ehitatud üksteisest piisavalt kaugele kolm korterelamut. See on ideaalne kodukoht vaikust hindavale inimesele. Asudes  eemal suurtest teedest on kõik siiski mugavalt käe-jala juures.

 

Hinnatud vaikne ja roheline piirkond

Nõmme on hinnatud elamupiirkond oma rohelise ümbruskonna, metsateede ja terviseradadega, võimalusega alustada sportimist otse kodust. Nõmmeliiva majade vaheline ala on kauni haljastusega, mida täiustatakse noorte puude ja põõsastega. Privaatne kinnistu on piiratud aiaga ning mõeldes peredele ei puudu siit ka laste mänguväljakud. See on koht, kus lastel on hea ja turvaline üles kasvada.

Suured kolmetoalised korterid

Mõeldes peredele on Nõmmeliival eriliselt suured 3-toalised korterid suurusega 88-92 ruutmeetrit. Väga hästi läbimõeldud planeering koos suurte akendega loob õdusa tunde. Enamus korterites on suured rõdud või terrassid ning mõnusad männimetsa vaated. Saab nautida kohvi hommikuterrassil  või hoida lastel silm peal õhtuterrassil. See on kodu, mis loob mõnusa tunde.

www.nommeliiva.ee

September 2016 ülevaade: ka Kuressaare korterite hind on vaikselt tõusmas

Maa-ameti tehingustatistika andmetel teostati käesoleva aasta septembrikuus Eestis kokku 4043 ostu-müügitehingut koguväärtusega 257,570 miljonit eurot. Eelnenud kuuga võrreldes teostati 4% vähem tehinguid, kuid tehingute koguväärtus oli 10% kõrgem. Kogu Eesti kinnisvaratehingute arv tõusis võrreldes eelmise aasta septembriga 5% ning tehingute koguväärtus 3%.

kokku-septemberAllikas: Maa-ameti tehingute andmebaas

 

TALLINN

Maa-ameti tehingute statistika andmetel teostati Harju maakonnas käesoleva aasta septembris 1784 kinnisvara ostu-müügitehingut, mille rahaline koguväärtus oli 178 644 271 eurot. Võrreldes augustiga langes tehinguaktiivsus 4%, kuid tehingute koguväärtus tõusis 14%. Aastataguse ajaga võrreldes tõusis tehingute arv 9%, kuid koguväärtus jäi samale tasemele.

Septembris toimus Tallinnas 781 korteriomandi tehingut – 33 tehingut vähem kui augustis ja 101 tehingut rohkem, kui eelneva aasta septembris. Võrreldes augustiga tõusis Tallinna korterite keskmine hind 3%, olles 1686 €/m² (mediaan 1599 €/m2). Hinnatõusu taga on asjaolu, et tehti rohkem tehinguid kallimast hinnaklassist uute korteritega. Septembris teostati ligi 24% tehingutest uute korteritega, kuu varem oli sama näitaja 21%. 2015. aasta septembriga võrreldes tõusis keskmine hind 8%.

tallinn-kom-septemberAllikas: Maa-ameti tehingute andmebaas

Tallinnas tehti eramutega septembris 32 ostu-müügitehingut (maakonnas 139). Kuu varem augustis müüdi 1 eramu rohkem ning aasta tagasi septembris müüdi 5 eramut vähem. Hoonestamata elamumaadega teostati 10 tehingut (maakonnas 85). Augustis teostati 9 ja aasta tagasi septembris 13 hoonestamata elamumaa tehingut.

 .

TARTU

Tartu maakonnas teostati septembris 456 kinnisvara ostu-müügitehingut, mille rahaline koguväärtus oli 24 434 440 eurot. Tartu maakonna tehingute aktiivsus tõusis augustiga võrreldes 2%, kuid koguväärtus langes 5%. Aastataguse ajaga võrreldes tehingute arv tõusis 2%, kuid koguväärtus langes 31%.

Tartus linnas toimus kokku 153 korteriomandi tehingut, mis oli 37 tehingut vähem kui augustis ja 18 tehingut vähem, kui eelneva aasta septembris. Kuna augustis oli Tartus masujärgne keskmise hinna rekord, siis septembris keskmine hind mõnevõrra langes, olles 1194 €/m2 (mediaan 1150 €/m2). Võrreldes kuu ja aasta varasemaga oli keskmine hind 9% madalam.

tartu-kom-septemberAllikas: Maa-ameti tehingute andmebaas

Eramutega teostati septembris 15 ostu-müügitehingut (maakonnas 61), kuu varem augustis müüdi 3 eramut rohkem ning aasta tagasi septembris müüdi 9 eramut rohkem. Tartu linnas toimus 7 hoonestamata elamumaa tehingut (maakonnas 44). Augustis toimus 1 ja 2015. aasta septembris toimus 8 hoonestamata elamumaa tehingut.

 .

PÄRNU

Pärnu maakonnas teostati septembris 280 kinnisvara ostu-müügitehingut, mille rahaline koguväärtus oli 10 667 595 eurot. Võrreldes augustiga jäi tehinguaktiivsus samale tasemele ning tehingute koguväärtus tõusis 2%. Aastataguse ajaga võrreldes tõusis tehingute arv 16% ja koguväärtus 24%.

Septembris toimus Pärnus  89 korteritehingut. Kuu varem augustis toimus 2 tehingut rohkem ning 2015. aasta septembris toimus 26 tehingut vähem. Keskmine hind oli kuu varasemaga samal tasemel – 996 €/m² (mediaan 992 €/m2), kuid  2015. aasta septembriga võrreldes 15% kõrgem.

parna-kom-septemberAllikas: Maa-ameti tehingute andmebaas

Eramutega tehti septembris 8 ostu-müügitehingut (maakonnas 33), mis oli eelneva kuuga võrreldes 6 tehingut vähem ning aasta tagasi septembriga võrreldes 6 tehingut rohkem. Hoonestamata elamumaaga teostati septembris 4 tehingut (maakonnas 18). Kuu varem augustis müüdi 2 ning aasta tagasi septembris 1 hoonestamata elamumaa.

.

VILJANDI

Viljandi maakonnas teostati käesoleva aasta septembris 160 kinnisvara ostu-müügitehingut, mille rahaline koguväärtus oli 3 587 977 eurot. Tehingute arv tõusis 3%, kuid koguväärtus langes 4%. Aastataguse ajaga võrreldes tõusis ostu-müügitehingute arv 8% ja koguväärtus 26%.

Septembris toimus Viljandi linnas 24 korteriomandi tehingut, mis oli 7 tehingut vähem kui kuu varem augustis ning 5 tehingut rohkem, kui 2015. aasta septembris. Keskmine hind oli septembris 633 €/m² (mediaan 661 €/m2), mis võrreldes augustiga tõusis 4% ja 2015. aasta septembriga võrreldes 15%.

viljandi-kom-septemberAllikas: Maa-ameti tehingute andmebaas

Eramutega tehti septembris 9 ostu-müügitehingut (maakonnas 25), mis oli võrreldes augustiga 6 ning aastatagusega 2 tehingut rohkem. Viljandi linnas ei teostatud septembris, ega 2015. aasta septembris ühtegi hoonestamata elamumaa tehingut (maakonnas 3). Augustis toimus 1 hoonestamata elamumaa tehing.

.

KURESSAARE

Saare maakonnas teostati käesoleva aasta septembris 108 kinnisvara ostu-müügitehingut, mille rahaline koguväärtus oli 3 649 247 eurot. Võrreldes augustiga langes tehingute arv 24%, kuid tehingute koguväärtus tõusis 4%. Aastataguse ajaga võrreldes tehingute arv langes 11%, kuid koguväärtus tõusis 52%.

Augustis ja septembris teostati Kuressaares 16 korteriomandi tehingut, mis oli 3 tehingut rohkem, kui 2015. aasta septembris. Septembrikuu keskmine hind tõusis 3%, olles peale majandussurutist kõrgeimal tasemel – 923 €/m² (mediaan 823 €/m2). Keskmise hinna tõusu Kuressaares mõjutas haruldaselt kõrge hinnaga korteritehing – 1968 €/m2, mille taustainfo meil puudub. Samas on märgata, et hinnatud asukohas ja hea ehituskvaliteediga korterite eest ollakse valmis keskmisest kõrgemat hinda maksma. Selle taga on ka asjaolu, et viimasel aastal on Kuressaares korterite pakkumiste maht vähenenud ning valik korteriturul on väga kesine. 2015. aasta septembriga võrreldes tõusis keskmine hind 36%.

kuressaare-kom-septemberAllikas: Maa-ameti tehingute andmebaas

Septembris toimus Kuressaare linnas 7 (maakonnas 18) eramu ostu-müügitehingut. Augustis müüdi 4 ja aasta tagasi septembris 5 eramut vähem. Hoonestamata elamumaaga teostati septembris ja augustis 1 ostu-müügitehing (maakonnas 6). Aasta tagasi septembris hoonestamata elamumaaga tehinguid ei teostatud.

.

NARVA

Maa-ameti tehingustatistika andmetel teostati Ida-Viru maakonnas septembris 342 kinnisvara ostu-müügitehingut, mille rahaline koguväärtus oli 20 289 210 eurot. Võrreldes augustiga tõusis tehinguaktiivsus 20% ning tehingute koguväärtus 296%. Aastataguse ajaga võrreldes tõusis tehingute arv 9% ning koguväärtus 342%. Tehingute koguväärtuse tõusu suurim mõjutaja oli Narva linnas toimunud kalli kinnisasja tehing, mille väärtus oli tugevalt üle poole maakonna tehingute koguväärtusest.

Septembris toimus Narvas 67 korteriomandi tehingut, mis oli 20 tehingut rohkem kui augustis ja 14 tehingut rohkem kui eelneva aasta septembris. Võrreldes kuu varasemaga langes keskmine hind 4%, olles septembris – 444 €/m² (mediaan 433 €/m2). Aastatagusega võrreldes oli keskmine hind samal tasemel.

narva-kom-septemberAllikas: Maa-ameti tehingute andmebaas

Eramutega teostati september 8 ostu-müügitehingut (maakonnas 33), mis oli augustiga võrreldes 1 tehing rohkem ja 2015. septembriga võrreldes 6 tehingut vähem. Narva linnas müüdi septembris 1 hoonestamata elamumaa (maakonnas 8). Augustis teostati 2 ja aasta tagasi septembris 3 hoonestamata elamumaa tehingut.

Autor

Kadri Lest

KADRI LEST
Domus Kinnisvara maakler / analüütik

5 põhisuunda kinnisvara turunduses

Postitaja: Domus Kinnisvara @ 17.10.2016 09:33; kategooriad: Domus, Varia
Sildid: ,
Kommenteeri artiklit siit

dining-table-1348717_960_720Kinnisvaraturg on üks äärmiselt keeruline turg. Toitu ja vett vajame iga päev, samuti riideid. Kodu me aga iga päev ei osta. Üldiselt ainult üks kord elus.
Kui vaatame enda ümber, siis pea igal pool keegi midagi ehitab. Ühel hetkel tahetakse selle eest ka raha saada, mis omakorda tähendab seda, et see kõik tuleb maha müüa. Tänases olukorras, kus pakkumusi on palju ja seinast-seina,  peetakse olelusvõitlust, kes võidab, kes kaotab, sest müüa tahavad kõik. Leib tuleb ju igapäevaselt lauale tuua.

Mis tuuled siis ikkagi puhuvad ja millised need suunad võiksid olla?

  • JUTUSTA LUGU- Kõige parem moodus müüa on jutustada lugu. Inimene seob selle enda tunnete ja mõtetega ning alateadvuses on ta loonud endale kujutluspildi, kuidas ta end selles näeb. Loo isiklik seos objekti ja inimese vahel. See, kes end selles loos ära tunneb on ka tõenäolisem ostja.
  • SISUTURUNDUS- Sisuturundus on jätkuvalt kõrgel kohal turunduses. See on hea koht, kus oma lugu realiseerida ning oskuslikult müügitekstiks keerata.
  • SOTSIAALMEEDIA- Facebook on uus kinnisvaraportaal. Teada-tuntud tõde, et reklaamida tuleb seal, kus on sinu kliendid. Ühe Eestis tehtud uuringu tulemus ütleb, et 79% inimestest otsib informatsiooni internetist. Ilmselt pole see ka eriline uudis. Nad leiavad endale vajaliku info lisaks otsingumootoritele uudiskirjadest, blogidest, foorumitest ja ettevõtete kodulehtedelt. Hea uudis on see, et Facebook on selles nimekirjas kõrgel kohal. Ka kinnisvara ostjad on Facebookis. Kui panna otsingusse kinnisvara, siis leiame kümneid Facebooki gruppe, kus keegi müüb või ostab või üürib kinnisvara ja sealne reageering on tavaliselt silmapilkne.
  • ILUSAD PILDID- Kuidas siis sotsiaalmeedias kinnisvara müüa? Inimestele meeldivad ilusad pildid ja lühikesed ning löövad tekstid. Loo emotsioon ja nii lihtne see ongi!
  • VIDEOD- Jätkuvalt on põhirõhk liikuval pildid. Nüüd kui uus nutipõlvkond on suureks saanud ning tarbivad meediat järjest rohkem, siis keegi neist ei ole enam valmis lugema kuiva teksti. Kõik peab saama öeldud 15 sekundiga. Erilist tähelepanu saavad 360kraadi videod ning virtuaaltuurid ja –reaalsus.

 

 

 

ENGELHARDTI MAJA – MOODNE ROMANSS TÄIS AJALUGU

Domus Kinnisvara alustas Tallinna vanalinnas uute korterite müüki.
Englehardti maja, Lai9 on üks vormipuhtamaid neorenessanss-ehitisi, kuhu rajatakse 16 eksklusiivset ja avarat uut korterit. Need asuvad
 kolmes ajaloolises hoones, mis paiknevad ümber kauni kujundusega romantilise siseõue. Korterite suurus jääb vahemikku 57 – 200 m2.

dc2i6929

Engelhardti maja üheks eripäraks on avar ja haljastatud siseõu, suurusega ca 800 m2, kus on eraldi autoparkimise ala ning ilu- ja vaba aja aed.
Hoone radikaalse kosmeetilise uuenduse arhitektiks 18. sajandi teises pooles sai baltisaksa päritolu Alexander Rudolf von Engelhardt.  Laia tänava poolse fassaadi uus arhitektuurne lahendus lähtub Firenze Palazzo Strozzi eeskujust – fassaadi kujundavad krohvrustika, ümarkaarsed aknad ning räästajoone konsoolkarniisi ilmestavad astmikfrontoon ja vapitahvlit hoidvad greifid.

Endise aadlipalee uhked salongid, saalid ja tiibhooned on kujundatud kaasaegseteks korteriteks

  • Igas korteris erinev siseviimistlus ja dekoorielemendid.
  • Interjöörides eksponeeritud kõik arhitektuuriajalooliselt väärtuslikud detailid – fragmendid müüritreppidest, puidust laetalad, raidpiirded, jms.
  • Engelhardti maja on üks vormipuhtamaid neorenessanss ehitisi Tallinnas
  • Suures siseõues eraldi autoparkla ja iluaed
  • Asukoht vaikne ja turvaline

Kõik korterid valmivad detsember 2016!

lai9-elutuba

Engelhardti Maja – vaikne oaas keset metropoli!

www.Lai9.ee

 

Müügiinfo:

Siiri_Maask_suur

 

Siiri Maask
503 3691
siiri.maask@domuskinnisvara.ee

Gerli-Valgma

 

Gerli Valgma
5560 6495
gerli.valgma@domuskinnisvara.ee

Kas uue buumi tekitavad ühisrahastajad või väikeinvestorid?

Kui mingi kriis kätte jõuab, siis hakatakse tavaliselt süüdlasi otsima. Nii oli see äsjalõppenud presidendivalimistel kui ka viimase kinnisvarakriisi järel. Toona peeti enam-vähem võrdselt peasüüdlasteks kasuahneid ja süüdimatuid arendajaid, kes hakkasid haljendavatele aasadele ehitama Niff-Niffi stiilis elumaju ning panku, kes andsid liiga kergekäeliselt laenu. Tavakodanikke, kes kasutasid nii ühte kui teist toodet, peeti pigem ohvriteks, kes langesid erinevate meelituste lõksu.

Kinnisvarakriisi hirmujutte kostub siit- ja sealtnurgast taas, kuna keskmine hinnatase on tõusnud juba 2007. aasta hindade kannule. Kas hakkame kollektiivselt juba kellegi peale näpuga näitama ning imestama, kuidas selline olukord taas juhtus? Hetkel tundub ette süüdistamine siiski põhjendamatu, sest kriis pole veel kätte jõudnud ning ühe või teise seltskonna süüdistamine hinnatõusus on pigem ülekohus. Võiks võtta hoopis hetke ja vaadata, mis on teisiti võrreldes möödunud kriisiga. Esile saab tuua kaks gruppi, keda ei olnud aastaid tagasi kas üldse olemas või oli nende maht marginaalne. Nendeks on ühisrahastuse platvormid ja väikeinvestorid, kes noolivad kinnisvara väljaüürimise eesmärgil. Mõlemad on tekitanud oma nišši, mõlemad on teineteisega teataval määral seotud ning mõlemad on kinnisvara valdkonnas osalemise viinud massidesse. Iga uus ühisrahastuse emissioon on nagu võitlus olümpiakohtade pärast, kuhu ligi pääsevad vaid vähesed väljavalitud ja need, kellel on kiiremad näpud ning enamus jääb meepotist eemale lugedes hiljem kadedusega pressiteateid rekordilistest tootluse numbritest. Tundub, et kui arendusprojekti ühisrahastuse emissioon kestab rohkem kui ühe päeva, siis võib seda läbikukkumiseks pidada, „normaalse“ projekti rahaline eesmärk saavutatakse loetud tundidega.

Väikeinvestoreid on kinnisvaraturul olnud aegade hämarusest. Mida rohkem on aga Eestis Robert Kiyosaki raamatuid välja antud ja kordustrükke tehtud ning Cashflow klubid kogunenud, seda rohkem on väikeinvestoreid juurde tekkinud. Tuhanded huvilised otsivad täna nii 1-toaliseid kui 5-toaliseid kortereid, mõistliku hinnaga kinnisvara krabatakse kokku nii uutes kui vanades majades. Investeerimine kinnisvarasse väljaüürimise eesmärgil koos lootusega saada rahalisse vabadusse on popp, kui mitte kasutada veelgi suuremaid sõnu. Investeeringutest kinnisvarasse jutlustajad on äärmiselt populaarsed, nende esinemiste ajal on saalid täis ning ajakirjandus kirjeldab nende edulugusid mõnuga. Käesoleval aastal on olnud pikki perioode, kus ei möödu nädalatki, kui mõni keskne päeva- või ärileht ei kirjelda eduka väikeinvestori tuhkatriinulugu. Peeter Pärtel või Kristi Saare annavad esinemiste arvu ja positiivse meediakajastuse poolest silmad ette juba Viljar Arakase sugustele gurudele. Kui varasemalt oli hakkaja väikeinvestori põhiliseks sihtmärgiks odav 1-toaline või turu poolt madalalt hinnatud ja ebaotstarbekalt suur nelja- või enamtoaline korter, siis täna vaadatakse aktiivsemalt ringi ka uusarendustes. Osakaalu suurust on küll keeruline hinnata, kuid kuna investorite majanduslik tugevus on kasvanud, odavaid ühikatube turul napib, siis ollaksegi osaliselt sunnitult vaatama uusarenduste 1-ja 2-toaliste korterite suunas.

Loodetavasti suudetakse tõsiseid investeerimisotsuseid langetades hoida pea siiski külmas ning päris kõiki sääste kinnisvaraturule ei tooda. Ühisrahastuse juhid ja kinnisvarainvesteeringute eestkõnelejad on teinud tänuväärset tööd ja kindlasti kasvatanud paljude inimeste teadlikkust ning parandanud nende majanduslikku seisukorda. Olgu aga nii nendel kui ajakirjandusel piisavalt terast pilku ja sotsiaalset vastutust, et ohud ei ununeks ja meeles püsiks, et igal rallisõidul võib gaasi asemel vahel ka pidurit vajutada.

Miks on kasulikum üürida korterit maakleri abiga

Postitaja: Domus Kinnisvara @ 30.09.2016 10:03; kategooriad: Domus, Kinnisvaraturg, Maaklertegevus
Sildid: , ,
Kommenteeri artiklit siit

control-427510_960_720Kinnisvarafirmad puutuvad tihti kokku olukordadega, kus omanikud arvavad, et maakleri osaluseta üürivad nad oma korteri välja kiiremini ja soodsamalt, kuna kinnisvarafirma kaudu korterit üürides tuleb tasuda korraga esimese kuu üür, tagatisraha ning maakleri vahendustasu.  Antud artiklis toon välja riskid, mis võivad tekkida korteri vahenduseta väljaüürimise puhul ja kuidas võib pädev kinnisvarafirma kaitsta omaniku huve ning aidata neid riske ennetada.
Üheks peamiseks põhjuseks, miks korteri omanik keeldub maakleri teenusest on lootus, et korter võetakse kiiremini üürile, kui kuulutuses on märgitud „otse omanikult” ning üürnik peab vähem maksma. See võib küll tõsi olla, kuid otse omanikult soovivad korterit üürida need, kes üritavad hoida kokku maakleritasu pealt ning need, kes mingitel isiklikel põhjustel ei taha vastata küsimustele, mida me esitame kontrollimise käigus. Nii ongi võimalik, et korteri omanik leiab üürniku nädal või kuuga, kuid kas ta saab  ka kindel olla, et see üürnik on hoolas, distsiplineeritud ning hakkab õigeaegselt tasuma üüri?
Muidugi ei saa seda keegi, ka maakler, garanteerida. Inimeste tundmine tuleb aga kogemuse pealt. Maakler, kes on aastaid turul töötanud ning puutub igapäevaselt kokku erinevate inimestega – nii üürnike kui ostjate ja lihtsalt huvitatutega – saab siin olla suureks abiks. Suheldes tulevase üürnikuga, saab maakler infot, mis võimaldab hinnata inimese maksevõimekust või teha täiendavaid päringuid kasutades nii avalikke ja riiklikke registreid, kui ka erasektori krediidi- ja võlgnike registreid.
Ühtlasi kontrollib maakler isikut tõendavaid dokumente ning tegeleb üürilepingu koostamisega. Muidugi võib tänapäeval leida internetist erinevate lepingute näidiseid, kuid meie meeskonnas töötavad kogenud juristid, kellega me igapäevaselt konsulteerime erinevate lepingutega seotud küsimustes. Me teame kõiki lepingu nüansse ning kindlasti selgitame kõiki lepingu punkte mõlemale poolele, et nii üürnikul kui omanikul oleks ühtemoodi selge arusaam üüritehingust tulenevate kohustuste, õiguste ja vastutuste kohta. Lisaks anname ka konsultatsioone küsimustes, mis puudutavad kummagi poole õigusi ja kohustusi.  Reeglina just need tegevused hirmutabvadki kinnisvarafirmadest eemale ebaausaid ja pahauskseid üürnike. Teiselt poolt, kui üürnik on valmis maakleriga koostööd tegema, siis kõneleb see ka tema tõsimeelsusest ja maksevõimest. Just selliseid üürnike tahavadki ju oma kortereid väljaüürivad omanikud, kas pole nii?
Maakleri abiga saad kindlustunde, et sinu kinnisvara läheb usaldusväärse ning maksejõulise üürniku kasutusse ning kogu protsess sujub tõrgeteta.

aleksander

 

ALEKSANDER BOGENS

regionaaldirektor

 

 

Eesti eluruumid Euroopa viimaste hulgas

eesti-eluruumHoogne ehitustegevus Eesti kinnisvaraturul on ratsionaalselt põhjendatav enam kui ülejäänud Euroopas. Nimelt näitab Euroopa Parlamendi tellitud analüüs seda, et eestlaste elumajad on ühed Euroopa kehvemad.

Juba mõnda aega tagasi refereeriti  ka Eesti ajakirjanduses üleeuroopalise uuringu tulemusi, mille viis läbi Euroopa Liidu agentuur Eurofound. Analüüsi tulemid Eesti jaoks iseenesest üllatavad pole, eluruumide kvaliteedi poolest kuulume pigem Ida-Euroopasse, mitte aga Põhja-Euroopasse. Ligikaudu viiendikus Eesti eluruumides on probleeme liigniiskuse ja mädanikuga, ligi neljandikus on probleem küttega. Kolm või enam probleemi on 21 protsendis eluruumides, selle näitaja poolest on meist Euroopas kehvemas seisus vaid naabrid Lätist. Seega, viiendikul majadest on midagi viga, mida tuleks remontida. Omapärase faktina võib veel välja tuua, et veeklosett puudub 14 % eluruumidest ja pesemisvõimalust pole ca 16 % Eesti kodudes. Samuti on sagedaseks probleemiks asjaolu, et eluruumid pole piisava suurusega. Taani riigini, kus 0 % elanikest pole pesemisvõimalust, on meil veel väga pikk tee minna.

Seega vajadust uute eluasemete järele on enam kui küll. Uusarendus Eestis ei teki lihtsalt tühjale kohale ega pole põhjustatud kasumiahnete arendajate saamahimust, vaid sellel on olemas sügavad juurpõhjused. Nõudlus on olemas ja põhjendatud. Vananev elamufond pole kasvõi ruumide suuruse kontekstis pelgalt mugavuse küsimus või lausa suurushullustuse ilming, vaid tõsine probleem näiteks inimeste tervisele. Nimetatud Eurofoundi uuring juhib tähelepanu, et halvas seisukorras majadel, kus on hallitus, niiskus ja külm, on väga otsene mõju inimeste tervisele ja tervishoiukuludele. Suuremad kulud tervishoiule on aga probleemiks nii igale indiviidile kui ka kogu riigile. Riigi roll selles kontekstis on kriitilise tähtsusega. Mis võiks üldse olla riigi ülesanne ja mõte? Et tema kodanikud oleksid terved, õnnelikud, kaitstud, kindlustatud. Selge on see, et kogu riigi eluruumide taseme, mis on ühel ilusal hetkel võrreldav unistuste Põhja-Euroopaga, saame tõsta uude kvaliteediklassi vaid era- ja riigisektori koostöös. Riik on selles osas mõned sammud astunud, millest võib välja tuua erinevad Kredexi meetmed, aga ka näiteks munitsipaalmajad. Riik ja kohalik omavalitsus võiksid aga nii sõnas kui teos rohkem kaasa aidata sellele, et erasektor ehitaks juurde uusi eluruume, läbi mille oleksid riigi kodanikud nii terved kui õnnelikud. Seadusi on küll püütud viimastel aastatel lihtsustada ja näiteks planeerimisprotsesse kiirendada, kuid kui idealistlik mõte ei jõua kohale ametnikuni, kes otsustab uue kortermaja ehitusloa väljastamise või mitteväljastamise, siis pelgalt loosungite abil uued majad ei kerki ning Eesti elumufond jääbki kogu ülejäänud Euroopa sabas sörkima. Uuring on läbi viidud ja analüüs teostatud, nüüd on riigil käes aeg näidata initsiatiivi probleemide leevendamiseks.

Maardu linna uus elu

Postitaja: Domus Kinnisvara @ 22.09.2016 03:34; kategooriad: Domus, Kinnisvaraturg
Sildid: , ,
Kommenteeri artiklit siit

kallasmaa-1c-u%cc%88ldine-1Otse Maardu südames, linnavalitsuse naabruses, kerkib kaasaegne ja modernne korterelamu, mille valmimisaeg september 2017. Arhitektuurse ehitusprojekti autoriks on Arhitektuuribüroo FP. Elamu on 12 korruseline ja 44 korteriga. Valdav enamus korteritest on avarate merevaadetega ja kõikidel korteritel on rõdu. Maardu Torni arendaja AS Stopptuli on rõhu asetanud kõrgele kvaliteedile, mugavusele ja madalatele ülalpidamiskuludele. Hoone vahelaed on raudbetoonblokkidest, korteritesse on planeeritud kulupõhised soojamõõdikud ning siseviimistlusmaterjalid kaasaegsed ja loodussõbralikud.

Päris kindlasti toob valmiv elamu elevust nii maardulaste kui mujalt saabuvate uue kodu otsijate seas. Võib isegi öelda, et Maardu Torni arenemist on märgatud ka laialdasemalt – on ju hinnatase väga soodne, eriti kvaliteedi suhtes!  Avarad merevaated lisavad eksklusiivsust ja on alati kõrgelt hinnatud argument täna, homme ja tulevikus. Maardu Torniga samale krundile on projekteeritud ka teine, analoogne korterelamu, mille paiknemine ja asetus maatükil ei varja esimese torni merevaateid!

Maardu on kiire arengu, hea taristuga roheline ja hubane väikelinn otse Tallinna külje all.
Linn on mitmekesise ajaloo ja kultuuripärandiga koht, kus on kauni haljastusega pargid, kultuurikeskused, oma turg, kaasaegsed kaubakeskused, kõik vajalikud teenused, lasteaiad, mitmed koolid ja uhke kirik. Üks olulisi Maardu visiitkaarte on iga aasta septembrikuus linnavalitsuse initsiatiivil korraldatav meeleolukas sügislaat,  mida külastatakse lähedalt ja kaugelt üle Eesti – nii kauplema, ostlema kui ka kontserte kuulama-vaatama.

Tänased maardulased hindavad linna arengut kõrgelt ning mujale elama väga ei kipu, kuid valdav osa olemasolevast elamufondist on valminud nõuka ajal. Tänaseks on mitmed kortermajad küll vastavalt võimalustele tehniliselt uuendatud ja kaasajastatud, kuid uute majade ehitus pole hoogu sisse saanud.
Seda rõõmustavam on tõdeda, et esimese uue korterelamu ehitus on alanud!

Siiri_Maask_suur

SIIRI MAASK

Maakler

August 2016 ülevaade: suve lõpp tõi endaga kaasa järelturu korterite tehingute arvu tõusu

August näitas meile taaskord väga aktiivset müügikuud. Märkimisväärselt tõusis Tallinna, Tartu ja Pärnu järelturu korterite tehingute arv. Maa-ameti tehingustatistika andmetel teostati käesoleva aasta augustikuus Eestis kokku 4202 ostu-müügitehingut koguväärtusega 236,007 miljonit eurot. Juuliga võrreldes teostati 12% rohkem tehinguid, samas tehingute koguväärtus jäi samale tasemele. Kogu Eesti kinnisvaratehingute arv on võrreldes eelmise aasta augustiga tõusnud 16% ja tehingute koguväärtus on tõusnud 37%.

kokku-augustAllikas: Maa-ameti tehingute andmebaas

 

TALLINN

Maa-ameti tehingute statistika andmetel teostati Harju maakonnas käesoleva aasta augustis 1860 kinnisvara ostu-müügitehingut, mille rahaline koguväärtus oli 156 682 396 eurot. Võrreldes juuliga tõusis tehinguaktiivsus 14%, samas tehingute koguväärtus langes 4%. Aastataguse ajaga võrreldes on tehingute arv tõusnud 18% ja koguväärtus 33%.

Augustis toimus Tallinnas 816 korteriomandi tehingut – 87 tehingut rohkem kui juulis ja 88 tehingut rohkem, kui eelneva aasta augustis. Tehingute arvu tõusu taga oli järelturu korterite ostu-müügitehingute arvu tõus. Tallinna korterite keskmine hind langes eelmise kuuga võrreldes 1%, olles tasemel – 1638 €/m² (mediaan 1557 €/m2). 2015. aasta augustiga võrreldes tõusis keskmine hind 4%. Augustis teostati ligi 21% tehingutest uute korteritega, kuu varem oli sama näitaja 28%. Tehingute rohkusega paistsid uusarendustest silma Ketraja tn 3, Tartu mnt 56 ja Kiikri tn 3.

tallinn-kom-augustAllikas: Maa-ameti tehingute andmebaas

Tallinnas tehti eramutega augustis 33 ostu-müügitehingut (maakonnas 152). Võrreldes juuliga toimus Tallinnas 2 eramu tehingut vähem ning aastatagusega võrreldes 11 tehingut rohkem. Hoonestamata elamumaadega teostati 9 tehingut (maakonnas 107). Juulis teostati 7 ja aasta tagasi augustis 6 hoonestamata elamumaa tehingut.

 .

TARTU

Tartu maakonnas teostati augustis 448 kinnisvara ostu-müügitehingut, mille rahaline koguväärtus oli 25 691 881 eurot. Tartu maakonna tehingute aktiivsus tõusis juuliga võrreldes 13%, samas koguväärtus langes 6%. Aastataguse ajaga võrreldes tõusis tehingute arv 21% ning koguväärtus 24%.

Kui eelmine aasta oli Tartus korteritehingute rekordikuu juuli, mil teostati 187 müügitehingut, siis käesoleval aastal osutus selleks august. Augustis toimus Tartu linnas kokku 190 korteriomandi müügitehingut, mis oli 54 tehingut rohkem kui juulis ja 25 tehingut rohkem, kui eelneva aasta augustis. Tehingute arvu tõusu taga oli nii uute kui ka järelturu korterite müügitehingute arvu tõus. Keskmine hind oli võrreldes kuu varasemaga samal tasemel, olles augustis 1306 €/m2 (mediaan 1276 €/m2). Võrreldes 2015. aasta augustiga tõusis keskmine hind 9%.

tartu-kom-augustAllikas: Maa-ameti tehingute andmebaas

Eramutega teostati augustis 17 ostu-müügitehingut (maakonnas 47), kuu varem juulis müüdi 6 eramut rohkem ning aasta tagasi augustis müüdi 4 eramut vähem. Tartu linnas toimus 2 hoonestamata elamumaa tehingut (maakonnas 26). Juulis toimus 1 ja 2015. aasta augustis 4 hoonestamata elamumaa tehingut.

.

PÄRNU

Pärnu maakonnas teostati augustis 279 kinnisvara ostu-müügitehingut, mille rahaline koguväärtus oli 11779 344 eurot. Võrreldes juuliga tõusis tehinguaktiivsus 21% ning tehingute koguväärtus 2%. Aastataguse ajaga võrreldes tõusis tehingute arv 24% ning koguväärtus 67%.

Pärnus toimus augustis 91 korteritehingut. Kuu varem juulis toimus 33 tehingut vähem ning 2015. aasta augustis 32 tehingut vähem. Ka Pärnus oli tehingute arvu tõusu taga järelturu korterite ostu-müügitehingute arvu tõus. Keskmine hind oli augustis 986 €/m² (mediaan 956 €/m2), mis võrreldes juuliga langes 11%, kuid 2015. aasta augustiga võrreldes oli samal tasemel.

parnu-kom-augustAllikas: Maa-ameti tehingute andmebaas

Eramutega tehti augustis 13 ostu-müügitehingut (maakonnas 40), mis oli eelneva kuuga võrreldes 4 tehingut rohkem ning aasta tagasi augustiga võrreldes 9 tehingut rohkem. Hoonestamata elamumaaga teostati augustis Pärnus 3 tehingut (maakonnas 14), kuu varem juulis 2 tehingut. 2015. aasta augustis hoonestamata elamumaa tehinguid ei toimunud.

.

VILJANDI

Viljandi maakonnas teostati käesoleva aasta augustis 156 kinnisvara ostu-müügitehingut, mille rahaline koguväärtus oli 3 718 223 eurot. Võrreldes juuliga tõusis tehinguaktiivsus 3%, samas koguväärtus püsis samal tasemel. Aastataguse ajaga võrreldes tõusis ostu-müügitehingute arv 5% ja koguväärtus 10%.

Käesoleva aasta augustis toimus Viljandi linnas 31 korteriomandi tehingut, mis oli 17 tehingut rohkem kui juulis ja 4 tehingut rohkem kui 2015. aasta augustis. Keskmine hind langes võrreldes eelneva kuuga 15% jõudes hinnatasemeni 606 €/m² (mediaan 579 €/m2). Aastatagusega võrreldes langes keskmine hind 2%.

viljandi-kom-augustAllikas: Maa-ameti tehingute andmebaas

Eramutega tehti juulis kui ka augustis 3 ostu-müügitehingut (maakonnas 20), mis oli aastatagusega võrreldes 3 tehingut vähem. Hoonestamata elamumaaga toimus käesoleva aasta augustis kui ka 2015. aasta augustis 1 tehing (maakonnas 7). Juulis hoonestamata elamumaaga Viljandi linnas tehinguid ei toimunud.

.

KURESSAARE

Saare maakonnas teostati käesoleva aasta augustis 142 kinnisvara ostu-müügitehingut, mille rahaline koguväärtus oli 3 501 131 eurot. Võrreldes juuliga tõusis tehinguaktiivsus 8% ja koguväärtus 25%. Aastataguse ajaga võrreldes tõusis tehingute arv 48% ja koguväärtus 82%.

Augustis teostati Kuressaares 16 korteriomandi tehingut, mis oli 5 tehingut rohkem, kui kuu varem ja 10 tehingut rohkem, kui 2015. aasta augustis. Keskmine hind oli 31% kõrgem, kui juulikuu oma, olles 895 €/m² (mediaan 807 €/m2). Augustis oli hinnatõusu taga asjaolu, et toimus rohkem tehinguid kallite heas seisukorras korteritega, millede ruutmeetrihinnad olid keskmisest tunduvalt kõrgemad (1030-1890 €/m2). 2015. aasta augustiga võrreldes oli keskmine hind samal tasemel.

kuressaare-kom-augustAllikas: Maa-ameti tehingute andmebaas

Augustis toimus Kuressaare linnas 3 (maakonnas 15) eramu ostu-müügitehingut. Juulis toimus 2 ja 2015. aasta augustis 1 tehing vähem. Hoonestamata elamumaaga toimus augustis 1 tehing (maakonnas 16, sh Orisaare vallas toimunud 10 kinnistuga komplekstehing). Juulis toimus 2 tehingut, kuid 2015. aasta augustis hoonestamata elamumaa ostu-müügitehinguid ei toimunud.

.

NARVA

Maa-ameti tehingustatistika andmetel teostati Ida-Viru maakonnas augustis 284 kinnisvara ostu-müügitehingut, mille rahaline koguväärtus oli 5 060 127 eurot. Võrreldes juuliga tõusis tehinguaktiivsus 7%  ning tehingute koguväärtus 17%. Aastataguse ajaga võrreldes langes tehingute arv 8%, kuid koguväärtus jäi samale tasemele.

Augustis toimus Narvas 47 korteriomandi tehingut, mis oli 4 tehingut vähem kui juulis ja eelneva aasta augustis. Keskmine hind oli juuliga võrreldes 16% kõrgem, olles 464 €/m² (mediaan 443 €/m2). Aastatagusega võrreldes oli keskmine hind samal tasemel.

narva-kom-augustAllikas: Maa-ameti tehingute andmebaas

Eramutega teostati augustis 6 ostu-müügitehingut (maakonnas 42). Juulis toimus 3 ja 2015. aasta augustis 4 tehingut rohkem. Narva linnas müüdi augustis 3 hoonestamata elamumaad (maakonnas 10). Juulis teostati 1 ja aasta tagasi augustis 2 hoonestamata elamumaa tehingut.

.

Autor

Kadri Lest

KADRI LEST
Domus Kinnisvara maakler / analüütik
 

 

Sügisene kinnisvarasoovitus

Postitaja: Domus Kinnisvara @ 31.08.2016 11:30; kategooriad: Domus, Kinnisvaraturg, Maaklertegevus
Sildid: ,
Kommenteeri artiklit siit

Kui müüd kinnisvara ja endal pole vaja uut osta, paiguta raha ikkagi kinnisvarasse. Üürihuvilisi jagub piisavalt, kirjutab Domus Kinnisvara vanemmmaakler Agur Tammistu.

Tallinnas käib korterite uusarendus täie hooga. Kesklinnas jääb järjest vähemaks tasulisi parkimisplatse, sest lõpuks saavad valmis ka keerulisemad detailplaneeringud, mille alune maa on seniks tulu teenima pandud parklana. Uusi kortereid ju ostetakse, miks siis mitte ehitada?

 Mida ostetakse?

Ostetakse hinda (eelkõige madalat hinda), asukohta ja kvaliteeti – kahjuks neid kolme ühe paketina ei saa.
Kes ostab hinda, see vaatab uusarendusi äärelinnas, kus võib saada korteri isegi alates 1300 €/m². Eriti palju lisasid just selle raha eest ei saa, aga paneelika plastakende ja laminaadiga veab välja küll. Järgmine sihtgrupp, kelle finantsid lubavad endale elamist vaadata pealinna keskme lähedusse, on tehniliste lahenduste mõttes nõudlikum, ka maja arhitektuurne lahendus peaks mõju avaldama. Hinnaks peaks arvestama 2000 €/m² ja veidi enamgi. Kui ikka päris südalinna või südalinna mere äärde kodu soetada, siis peaks arvestama 2500–4000 €/m². Siin on põhirõhk esinduslikul asukohal, erilisel arhitektuuril ja loomulikult madalatel ekspluateerimiskuludel. Üks ostjate sihtgrupp on ka investorid, kellele sobivad väiksemad kahetoalised korterid väljaüürimise eesmärgil. Seda vähemalt seni, kuni ei ole hakatud suuri üürimaju ehitama. Ostjad otsivad enamasti pigem kahe- ja neljatoalisi kortereid kui üheseid ja kolmeseid. Ühest ei osteta ju terveks eluks, pigem alguseks ja lõpuks, kolmene jäetakse lihtsalt vahele, minnakse kohe üle neljatoalisele.

Noored ostavad pigem maja kui korteri

On tekkimas ka trend, et noored paarid (alla 30) ostavad võimaluse korral pigem remonti vajava maja kui korteri. Üks põhjus on selles, et kui alustada ühetoalisest, siis mõne aja pärast tuleb see müüa ja kahene osta jne, siis tekivad ka vahepealsed müügikulud, pangad ei vaheta enam niisama tagatist, pigem lõpetavad vana laenu ja sõlmivad uue lepingu. See omakorda tähendab, et siis ei pruugi enam tingimused nii head olla ning laenu saamine ja ostumüügitehingud on ka kulu. Suuremaid üles-alla-hüppeid sügisel turul oodata ei ole, küll aga peab müüja ostja leidmiseks pingutama. Pingutada saab uusarendaja, pakkudes ostjale hinna sisse lisamugavusi ja kõrget kvaliteeti. Teise ringi ehk kasutatud kinnisvara müüjad saavad müügihinna määramisel rajaneda siiski ainult asukohal, sest ka renoveeritud elamu hinna sisse on tihtipeale paigutatud ostjale veel üks laen ehk siis renoveerimislaen ja remondifond. Järelturu korteritel on võrreldes uusarendustega suuremad hooldus-ja halduskulud. Võib öelda, et kõige kallim on pidada Mustamäe-Lasnamäe kolmetoalist korterit, sama summa kataks ära umbes 150 m² eramaja ülalpidamise, passiivmajast rääkimata. Sellepärast on järelturu korterite hinnad pigem kerges languses. Rusikareeglit saabuvaks sügiseks välja pakkuda ei ole. Pigem on nii, et kui müüd ja samas kohe ostad, siis on kõik kontrolli all. Kui täna müüd ja endal vajadust kinnisvara järele ei ole, siis paiguta raha ikka kinnisvarasse ja anna üürile, üürihuvilisi on piisavalt.

Artikkel ilmus Äripäevas, 29.08.2016

agur

Agur Tammistu

Vanemmaakler